❗Oto 6 (sł. sześć) powodów, dla których powinniśmy się zaszczepić przeciwko SARS-CoV-2

1/ Szczepienia to najskuteczniejszy sposób walki z groźnymi chorobami zakaźnymi i najlepsza inwestycja w nasze zdrowie (dowody: wyeliminowanie ospy prawdziwej, choroby Heinego - Medina (zw. ch. polio), opanowaliśmy i kontrolujemy dzięki szczepieniom: gruźlicę (tuberculosis), krztusiec (koklusz); błonica (dyfteryt), odra (morbilli), tężec, wścieklizna (rabies, wodowstręt) i in.

2/ Edukacja i uświadomienie. Dlatego, powszechnie akceptujemy szczepionkę (szczepienie dziewczynek 10-14 r. życia) przeciwko HPV, która uodpornia i zabezpiecza kobiety przed zakażeniem Human Papilloma Virus (HPV), czyli przed wirusem brodawczaka ludzkiego. Obecnie uważa się, że wszystkie przypadki raka szyjki macicy są poprzedzone przewlekłą infekcją HPV. W Polsce odnotowuje się ok. 3 000 zachorowań na raka szyjki macicy rocznie, 50% chorych umiera. Rak szyjki macicy to drugi pod względem częstości nowotwór złośliwy wśród kobiet.

3/ Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), Europejska Agencja Leków (EMA), Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - najpotężniejsze i wiarygodne, niezależne i profesjonalne światowe organizacje w kwestii zdrowia publicznego (farmakologii, żywności i produkcji wszelkich leków i wyrobów medycznych) - dopuszczają szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 do użycia.

4/ Ok. 8,5 mln Polaków pali papierosy (lub wapowanie e-papierosów). W Polsce palenie tytoniu jest przyczyną 93% zachorowań na raka płuca u mężczyzn i 77% u kobiet po 35 roku życia. Szacuje się, że 9 na 10 osób, u których doszło do rozwoju raka płuca jest palaczami lub było nimi w przeszłości. W 2016 roku na raka płuca zachorowało 7 730 kobiet oraz 14 466 mężczyzn, zmarło natomiast 7 635 kobiet i 16 177 mężczyzn.

Natomiast, ryzyko wystąpienia zagrażającej życiu reakcji poszczepiennej (anafilaktycznej) wynosi ok. 1,3 na 1 mln podań. Nawet w przypadku wystąpienia takiej reakcji osoba szczepiona od razu otrzymuje niezbędną pomoc lekarską (dane w Stanowisku Zespołu ds. Covid-19 przy Prezesie Państwowej Akademii Nauk dotyczące szczepień na Covid-19 w Polsce).

Można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że znakomita większość sceptyków wobec sczepienia przeciwko SARS-CoV-2 jest palaczami tytoniu. Ryzyko zdrowotne jest kosmiczne!

5/ Zarzut przez wielu, iż jest to agresywny lobbing wielkich koncernów farmaceutycznych! Równie dobrze możemy absurdalnie powiedzieć, że jest to napastliwy lobbing firm farmaceutycznych, które stracą wielkie fortuny, jeśli pokonamy koronawirusa (SARS-CoV-2), bo nie będzie tak potężnego zapotrzebowania na środki przeciwgorączkowe, leki przeciwwirusowe lub rzekomo przeciwwirusowe, niektóre antybiotyki, niektóre suplementy diety, czy też niektóre leki innowacyjne (niejednokrotnie - „wyszukane i okolicznościowe”) stosowane w terapii Covid-19.

6/ Aksjologia i etyka! Każdy z nas musi w tym okresie wykazać się odpowiedzialnością i solidarnością społeczną oraz pokoleniową, nazwałbym to nawet osobliwym patriotyzmem zdrowotno-gospodarczym. To troska o nasze zdrowie, zdrowie swojej rodziny, bliskich, sąsiadów i całej społeczności. Musimy osiągnąć odporność zbiorową - dla naszego zdrowia i wszystkich Polaków. Ale także, to autentyczna dbałość o wymiar gospodarczy Naszego Kraju.

Na koniec. Proszę przeczytać i zarejestrować.

‼W Polsce potwierdzono na dzień 17 grudnia 2020 r. - 1 mln 171 tys. 854 przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Zmarło z powodu Covid-19 w Polsce - 24 tys. 345 osób!!!

‼Na świecie zakażonych 74 mln 596 tys. 800 osób!!! Zmarło 1 mln 656 tys. 545 pacjentów !!! z powodu Covid-19.

Na rynku "Covidowym" larum grają! Nie czas na dywagacje i pseudoekspertów!

Czesław Hoc, lekarz endokrynolog, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia