Brawa! Szpital Powiatowy w Sławnie wysoko w rankingu!

‼️Brawa! Szpital Powiatowy w Sławnie wysoko w rankingu!
❗️Jeszcze miesiąc temu (17 października) - indagowany przez jednego z radnych Powiatu Sławieńskiego - przedstawiłam mój udział (od 2011 r.) w pomocy dla Szpitala Powiatowego w Sławnie (poniżej - w załączeniu).❗️I oto jest sukces! Żeby nie było - to tylko moja przysłowiowa cegiełka.❗️Brawa dla wspaniałej Załogi Szpitala, Dyrekcji, organu prowadzącego - Starosty Sławieńskiego, radnych Powiatu i RM w Sławnie z burmistrzem Sławna, także - dla znakomitej społeczności lokalnej (która w krytycznych momentach potrafiła skutecznie stanąć w obronie swojego Szpitala), organizacjom, w tym - Komitetowi Prawa i Sprawiedliwości w Sławnie. Osobne podziękowania dla lokalnych mediów, gł. „Nasze Miasto” i „Obserwator Lokalny”, które nie tylko informowały "na bieżąco", ale niejednokrotnie inspirowały i wspierały wszelką pomoc dla Szpitala w Sławnie. Odrębne podziękowania dla Pana Dyr. d/s ekonomiczno-finansowych NFZ w Szczecinie za doraźne konkretne i życzliwe interwencje oraz opracowywanie strategii dalszego funkcjonowania Szpitala.
✅Oto moje sprawozdanie z 17 października w kwestii mojej pomocy dla Szpitala w Sławnie;
1/czerwiec 2011 r. - moja konferencja prasowa w Sławnie i zawiadomienie do Prokuratury w kwestii możliwości „ustawienia” przetargu w rodzaju ratownictwo medyczne na niekorzyść Szpitala (Szpital przegrał przetarg na rzecz prywatnego podmiotu, w mojej sugestii -„musiał” przegrać) oraz zapowiedzi starosty o możliwości komercjalizacji Szpitala (moje wówczas podejrzenie - celowa degradacja majątku szpitala, by następnie przekształcić w Spółkę);
2/lipiec 2015 r. - zawiadomienie do RIO w Szczecinie w celu doraźnej kontroli gospodarki finansowej Szpitala (zbadanie celowości, rzetelności oraz gospodarności i ew. naruszenia dyscypliny finansowej);
3/lipiec 2015 r. - równolegle, zawiadomienie do prokuratury w kwestii zamiaru likwidowania oddz. ginekologiczno-położniczego i zwolnień personelu medycznego oraz zaciągania pożyczek w parabankach;
4/luty 2016 r. konferencja w Szpitalu w Sławnie: „Zadłużenie szpitala sięga 14 milionów złotych”. Fragm. „Szpital w Sławnie żyje, będzie żył i będzie się rozwijał – zapewniał w czwartek w Sławnie europoseł PiS Czesław Hoc, który wspólnie z urzędującą od grudnia nową dyrektor Danutą Wojciechowską apelował o pozytywny przekaz na temat sytuacji w zadłużonej na około 14 milionów złotych lecznicy”
5/sierpień 2016 r. - na moją serdeczną prośbę (i Pani Dyrektor Wojciechowskiej) w Szpitalu w Sławnie rozpoczyna pracę - mój serdeczny Kolega i Przyjaciel - wspaniały lekarz specjalista z chorób wewnętrznych i reumatologii (obecnie - Koordynator Oddz. Reumatologicznego i Rehabilitacji)
6/kwiecień 2018 r. „Sławno: NIK i NFZ równolegle i niezależnie kontrolują Szpital Powiatowy w Sławnie”. Fragm. „Kontrola NIK jest na wniosek europosła - Czesława Hoca z PiS. - Prosiłem, aby sprawdzić jak wygląda zarządzanie szpitala w Sławnie w kontekście m.in. odwołania pani dyrektor, ale i też bieżącego działania placówki - komentuje Czesław Hoc. - Po zakończeniu kontroli NIK będziemy mieli jasny obraz sytuacji, co też będzie wskazówkami dla dalszych działań w placówce, aby się w niej lepiej działo”
7/grudzień 2019 r. Konferencja w Sławnie: "Nie" dla połączenia szpitali w Sławnie i Koszalinie. Protest mieszkańców”. Fragm. "Nie dla połączenia szpitali w Sławnie i Koszalinie" - mówią mieszkańcy miasta nad Wieprzą. Ich zdaniem fuzja obu placówek to marginalizacja sławieńskiej lecznicy. Podobnie uważa poseł PiS - Czesław Hoc. Podkreśla, że szpital to ogromna wartość i nie powinien być powodem partyjnych układanek”
8/ styczeń 2020 r. „Konferencja prasowa o Szpitalu Powiatowym w Sławnie. Są nowe pomysły [WIDEO]” Fragm. „Zwołali ją: starosta Wojciech Wiśniowski, Tomasz Walasek - dyrektor Szpitala Powiatowego w Sławnie, Czesław Hoc - poseł z PiS oraz Wojciech Włodarski, zastępca dyrektora NFZ w Szczecinie ds. Ekonomiczno-Finansowych.”
9/ostatnie miesiące obecnego 2020 r.(pomimo stanu pandemicznego) - stała informacja z ZOW NFZ w Szczecinie w kwestiach funkcjonowania Szpitala w Sławnie! W ostatnim tygodniu, m.in. z mojej inicjatywy wizyta Dyrektora Szpitala w Sławnie w ZOW NFZ w Szczecinie, właśnie w aspekcie pilnych rozwiązań dla Szpitala w Sławnie).
Końcowy komentarz:
Nasze (moje) postrzeganie roli i znaczenia Szpitala w Sławnie jest niezmienne, to ważny podmiot leczniczy na naszej mapie zdrowotnej. Wszystkie uzgodnienia, które zapadły na w/w spotkaniu są aktualne i ważne, jednak na przeszkodzie do ich realizacji stoi stan epidemii. Dziś, ze względu na obowiązujący stan prawny, nie ma możliwości przeprowadzenia nowych postępowań konkursowych, które ewentualnie mogłyby uzupełnić ofertę i zastąpić zawieszone obszary działalności.
Jeśli zaś chodzi o płynność finansową szpitala to jest ona dobra - zaliczkowe płatności (do września), czyli przekazywaniu 1/12 ryczałtu sieciowego (bez względu na poziom wykonania) oraz motywacyjnym dodatkowi 3% do wszystkich umów.
Jednakowoż, są i prawdopodobnie będą problemy. W dwóch kwestiach: 1/oddz. ginekologiczno-położniczy (głównie - oddz. położniczy). Powód - dramatyczny brak lekarzy! (oraz niski wskaźnik porodów).2/oddz. pediatryczny - realny scenariusz zapowiedziany na powyższej konferencji.
W tym miejscu pragnę pięknie podziękować wspaniałej i profesjonalnej Załodze Szpitala w Sławnie oraz znakomitej społeczności lokalnej, która w sposób super zorganizowany i skuteczny stanęła w obronie swojego Szpitala. Także dla wszystkich radnych Rady Miejskiej Sławno, na czele z wiceprzewodniczącym RM Dominkiem Margielewskim i Radnym Rady Powiatu! Osobne słowa podziękowania dla miejscowego Komitetu Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości w Sławnie.