„Nie pytaj, co Ameryka może zrobić dla ciebie, ale co ty możesz zrobić dla Ameryki” (J. F. Kennedy).

Od kilkunastu dni na fb radny RM w Sławnie indaguje mnie w kwestii mojej pomocy dla Szpitala w Sławnie. Zapewne, w podtekście dając do zrozumienia, że poseł to lans, a pan Radny ze wszystkich sił bohatersko walczy o Szpital (jeśli się mylę, to sorry).

Zanim, powiem - „sprawdzam”, ogólnie znane powiedzenie: „Nie pytaj, co Ameryka może zrobić dla ciebie, ale co ty możesz zrobić dla Ameryki” (John Fitzgerald Kennedy). Parafrazując, napiszę tak: „Nie pytaj co inni mogą zrobić dla Szpitala w Sławnie, ale co Ty możesz zrobić dla Szpitala”

Zatem, tylko niektóre fakty:

1/czerwiec 2011 r. - moja konferencja prasowa w Sławnie i zawiadomienie do Prokuratury w kwestii możliwości „ustawienia” przetargu w rodzaju ratownictwo medyczne na niekorzyść Szpitala (Szpital przegrał przetarg na rzecz prywatnego podmiotu, w mojej sugestii -„musiał” przegrać) oraz zapowiedzi starosty o możliwości komercjalizacji Szpitala (moje wówczas podejrzenie - celowa degradacja majątku szpitala, by następnie przekształcić w Spółkę);

https://gk24.pl/posel-hoc-w-slawnie-sprawa.../ar/4456877

2/lipiec 2015 r. - zawiadomienie do RIO w Szczecinie w celu doraźnej kontroli gospodarki finansowej Szpitala (zbadanie celowości, rzetelności oraz gospodarności i ew. naruszenia dyscypliny finansowej);

3/lipiec 2015 r. - równolegle, zawiadomienie do prokuratury w kwestii zamiaru likwidowania oddz. ginekologiczno-położniczego i zwolnień personelu medycznego oraz zaciągania pożyczek w parabankach;

4/luty 2016 r. konferencja w Szpitalu w Sławnie: „Zadłużenie szpitala sięga 14 milionów złotych”. Fragm. „Szpital w Sławnie żyje, będzie żył i będzie się rozwijał – zapewniał w czwartek w Sławnie europoseł PiS Czesław Hoc, który wspólnie z urzędującą od grudnia nową dyrektor Danutą Wojciechowską apelował o pozytywny przekaz na temat sytuacji w zadłużonej na około 14 milionów złotych lecznicy”

https://polskatimes.pl/zadluzenie-szpitala.../ar/9389396

5/sierpień 2016 r. - na moją serdeczną prośbę (i Pani Dyrektor Wojciechowskiej) w Szpitalu w Sławnie rozpoczyna pracę - mój serdeczny Kolega i Przyjaciel - wspaniały lekarz specjalista z chorób wewnętrznych i reumatologii (obecnie - Koordynator Oddz. Reumatologicznego i Rehabilitacji)

6/kwiecień 2018 r. „Sławno: NIK i NFZ równolegle i niezależnie kontrolują Szpital Powiatowy w Sławnie”. Fragm. „Kontrola NIK jest na wniosek europosła - Czesława Hoca z PiS. - Prosiłem, aby sprawdzić jak wygląda zarządzanie szpitala w Sławnie w kontekście m.in. odwołania pani dyrektor, ale i też bieżącego działania placówki - komentuje Czesław Hoc. - Po zakończeniu kontroli NIK będziemy mieli jasny obraz sytuacji, co też będzie wskazówkami dla dalszych działań w placówce, aby się w niej lepiej działo”

https://slawno.naszemiasto.pl/slawno-nik-i.../ar/c1-4616235

7/grudzień 2019 r. Konferencja w Sławnie: "Nie" dla połączenia szpitali w Sławnie i Koszalinie. Protest mieszkańców”. Fragm. "Nie dla połączenia szpitali w Sławnie i Koszalinie" - mówią mieszkańcy miasta nad Wieprzą. Ich zdaniem fuzja obu placówek to marginalizacja sławieńskiej lecznicy. Podobnie uważa poseł PiS - Czesław Hoc. Podkreśla, że szpital to ogromna wartość i nie powinien być powodem partyjnych układanek”

https://szczecin.tvp.pl/.../nie-dla-polaczenia-szpitali-w...

8/ styczeń 2020 r. „Konferencja prasowa o Szpitalu Powiatowym w Sławnie. Są nowe pomysły [WIDEO]” Fragm. „Zwołali ją: starosta Wojciech Wiśniowski, Tomasz Walasek - dyrektor Szpitala Powiatowego w Sławnie, Czesław Hoc - poseł z PiS oraz Wojciech Włodarski, zastępca dyrektora NFZ w Szczecinie ds. Ekonomiczno-Finansowych.”

https://slawno.naszemiasto.pl/konferencja.../ar/c1-7510397

9/ostatnie miesiące obecnego 2020 r.(pomimo stanu pandemicznego) - stała informacja z ZOW NFZ w Szczecinie w kwestiach funkcjonowania Szpitala w Sławnie! W ostatnim tygodniu, m.in. z mojej inicjatywy wizyta Dyrektora Szpitala w Sławnie w ZOW NFZ w Szczecinie, właśnie w aspekcie pilnych rozwiązań dla Szpitala w Sławnie).

Końcowy komentarz:

Nasze (moje) postrzeganie roli i znaczenia Szpitala w Sławnie jest niezmienne, to ważny podmiot leczniczy na naszej mapie zdrowotnej. Wszystkie uzgodnienia, które zapadły na w/w spotkaniu są aktualne i ważne, jednak na przeszkodzie do ich realizacji stoi stan epidemii. Dziś, ze względu na obowiązujący stan prawny, nie ma możliwości przeprowadzenia nowych postępowań konkursowych, które ewentualnie mogłyby uzupełnić ofertę i zastąpić zawieszone obszary działalności.

Jeśli zaś chodzi o płynność finansową szpitala to jest ona dobra - zaliczkowe płatności (do września), czyli przekazywaniu 1/12 ryczałtu sieciowego (bez względu na poziom wykonania) oraz motywacyjnym dodatkowi 3% do wszystkich umów.

Jednakowoż, są i prawdopodobnie będą problemy. W dwóch kwestiach: 1/oddz. ginekologiczno-położniczy (głównie - oddz. położniczy). Powód - dramatyczny brak lekarzy! (oraz niski wskaźnik porodów).2/oddz. pediatryczny - realny scenariusz zapowiedziany na powyższej konferencji.

W tym miejscu pragnę pięknie podziękować wspaniałej i profesjonalnej Załodze Szpitala w Sławnie oraz znakomitej społeczności lokalnej, która w sposób super zorganizowany i skuteczny stanęła w obronie swojego Szpitala. Także dla wszystkich radnych Rady Miejskiej Sławno, na czele z wiceprzewodniczącym RM Dominkiem Margielewskim i Radnym Rady Powiatu! Osobne słowa podziękowania dla miejscowego Komitetu Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości w Sławnie.

 

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT