Z ubiegłotygodniowej Sesji PE w Strasburgu!

Uwaga! Błąd ludzki dotyczy ok. 95% wszystkich wypadków drogowych! Zatem, w chwili, gdy kierujesz samochodem - to kierujesz też życiem swoim i innych!

Tym razem w PE (16 kwietnia) przegłosowaliśmy nowe unijne przepisy bezpieczeństwa ruchu drogowego! Obowiązkowe zaawansowane systemy w każdym samochodzie - od maja 2022 r. (w nowych modelach pojazdów samoch.), a od maja 2024 r. (wszystkie istniejące modele)!
Zatem, wszystkie nowe pojazdy będą musiały zawierać ok.30 technologii ratujących życie, m.in. poniższe zaawansowane systemy:
-inteligentnego dostosowania prędkości (to nie będzie automatyczne ograniczenie szybkości, lecz tylko uświadomienie dla kierowców, że jadą zbyt szybko i niebezpiecznie);
-ostrzegania o senności lub rozproszeniu uwagi kierowcy (także - systemy, które pomogą skupić uwagę na sytuację na drodze);
-ostrzegania o hamowaniu awaryjnym i wykrywania obiektów podczas cofania;
-systemy blokujący zapłon wg wskazań alkomatu i rejestratory zdarzeń: na krótko przed - w trakcie - i bezpośrednio po wypadku drogowym (też ułatwienia dla montażu tych urządzeń na rynku wtórnym);
-monitorowania ciśnienia w oponach;
-pojazdy ciężarowe i autobusy: urządzenia widzenia bezpośredniego (stwierdzenie niechronionych użytkowników dróg) oraz systemy alarmowe wykrywające obecność rowerzystów i pieszych w bezpośrednim sąsiedztwie pojazdu.

Uwaga! Według danych ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na drogach całego świata każdego dnia ginie 3500 osób, a aż 500 z nich to dzieci. Ponad 1,25 miliona ludzi umiera co roku w wypadkach i niedługo wypadki drogowe prześcigną AIDS jako przyczynę największej liczby zgonów!

W Unii drogi są najbezpieczniejsze na świecie - 49 ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców, średnia światowa - to 174 ofiary śmiertelne na milion mieszkańców.Polska, niestety w Europie wypada fatalnie, na 1 mln mieszkańców - ginie 76 osób!

Obowiązkowe systemy bezpieczeństwa mają radykalnie zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych na drogach!