Ibuprofen w pandemii koronawirusa! Brać albo nie brać - oto jest pytanie?!

„Primum non nocere” („Przede wszystkim nie szkodzić”)
W skrócie: Wiele doniesień wskazuje, że na dzisiejszym etapie obserwacji, we wczesnej fazie zakażenia koronawirusem - ibuprofen nie jest odpowiednim lekiem!

Uzasadnienie: takie sugestie Światowej Organizacji Zdrowia. Także szwajcarskie władze sanitarne zalecają ostrożne jego użycie, a najlepiej zaprzestanie jego stosowania. W podobnym tonie wypowiedział się także francuski minister zdrowia Olivier Véran - odradza pobieranie tego leku. Szef Health Services Executive, irlandzkich służb medycznych proponuje, by ibuprofen był lekiem „drugiej linii”.

Zatem, wobec naczelnej zasady w medycynie „Primum non nocere” („Przede wszystkim nie szkodzić”), przekazuję owe wstępne zalecenia (acz nie ostateczne).

Jednak też, gwoli ścisłości - Europejska Agencja Leków (EMA) zauważa brak naukowych dowodów potwierdzających taki związek. Wciąż jednak nie mamy dowodu naukowego wynikającego z porównania grupy pacjentów, którzy stosowali np. ibuprofen z tymi, którzy go nie otrzymywali.

W zamian jest polecany paracetamol (acetaminofen - w Stanach Zjednoczonych) - nazwa międzynarodowa.
Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo podobnie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), do których należy ibuprofen, ale w przeciwieństwie do nich praktycznie nie działa przeciwzapalnie.

Podaję nazwę preparatów zawierających paracetamol (w tabl. najczęściej w dawce po 300 mg i 500 mg, niektóre w syropie dla dzieci, w zawiesinie, w saszetkach, w czopkach): Paracetamol; Paracetamolum; Panadol; Apap; Calpol; Pedicetamol; Acenol; Codipar; Efferalgan; Laboratoria; Megapar; Panacit; Panadol; Paramax; Megapar.
Zagraniczne preparaty zawierające paracetamol, najpopularniejsze to: Mexalen; Tylenol; Doliprane; Ben U Ron; Dafalgan.

Ważne! Nie wolno go przedawkować! Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku chorych z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby. W okresie stosowania paracetamolu nie należy spożywać alkoholu. Opisano tez ostre reakcje alergiczne skóry. Ci, którzy, po zażyciu acetaminofenu, kiedykolwiek doświadczyli reakcji alergicznej, nie powinni nigdy więcej przyjmować tego leku!
Zatem: maksymalnie - 4 gramy (czyli 4000 mg) na dobę, czyli 8 tabl. po 500 mg co 3-4 godz.! Przy długotrwałym stosowaniu nie wolno przekraczać - 2,5 g na dobę, czyli 5 tabl. po 500 mg (u dorosłych). Przy krótkotrwałym stosowaniu stosuje się 1-2 tabletki powlekane (500-1000 mg paracetamolu).

Ważne!: Należy pamiętać, że są preparaty złożone, które też zawierają paracetamol i łatwo wówczas go przedawkować. Zatem, podaję, praktycznie wszystkie dostępne na naszym rynku: Coldrex MaxGrip C (Muco Grip); Apap (C plus, Noc) Fervex; Solpadeine; Apap Extra; Cefalgin Migraplus; Saridon; Antidol 15; Grypolek; Gripex (Hot, Noc); Tabcin Trend; Doreta (SR); Poltram Combo; Tramadol+Paracetamol; Zaldiar; Theraflu ExtraGRIP (uwaga! 1 saszetka zawiera 650 mg Paracetamolu); Tantum Flu smak cytrynowy i pomarańczowy (1 saszetka - 600 mg Paracetamolu); Theraflu Zatoki (650 mg Paracetamolu); Flucontrol Hot (zawiera 1000 mg paracetamolu): Vicks Antigrip Max (1000 mg paracetamolu).
Uwaga! Kidofen duo (zawiera też 100 mg ibuprofenu); Metafen (zawiera 200 mg ibuprofenu); Nurofen Ultima (zawiera 200 mg ibuprofenu).
Natomaist: Etopiryna Extra i Excedrin MigraStop (zawierają po 250 mg kwasu acetylosalicylowego, czyli aspiryny).

Dlaczego podałem informacje o kwasie acetylosalicylowym (aspirynie)!? Albowiem pamiętamy już od dawna, że u dzieci poniżej 12 roku życia nie należy stosować kwasu acetylosalicylowego (czyli aspiryny, polopiryny), zwłaszcza w przebiegu infekcji wirusowej (dla „zbicia” gorączki). Może to spowodować niezwykle groźną chorobę (choć rzadką), mianowicie, Zespół Reye’a - w której rozwija się niezapalna encefalopatia (uszkodzenie mózgu) i niewydolności wątroby, występującą głównie u dzieci w wieku od 4 do 12 lat, choć zdarza się także u noworodków oraz osób dorosłych. Zamiast tego zaleca się podawanie paracetamolu, który również działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, a jest bezpieczniejszy niż aspiryna.