Czy 2 lutego pojawi się w oknach Jej blask?!

Większość z Nas pamięta z dzieciństwa, stawianie gromnicy (bo chroni od „gromów”) w oknie domów i gospodarstw w czasie burzy z piorunami. Światło gromnicy chroniło przed wszelkim złem!
2 lutego - Święto Matki Bożej Gromnicznej (Ofiarowania Pańskiego - na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w Świątyni Jerozolimskiej), z tym dniem kończy się tradycyjny okres Bożego Narodzenia (liturgiczny okres Bożego Narodzenia skończył się Świętem Chrztu Pańskiego).

Gromnica wyraża nasze spotkanie z Panem Jezusem - Światłem Świata, którego przyniosła nam Maryja. Światło gromnicy w życiu chrześcijanina jest obecne od chrztu, poprzez I Komunię Św. aż po śmierć (by Matka Boża doprowadziła umierającego do Jezusa).

Katolicy widzą w Maryi tę, która sprowadziła na ziemię „Światłość światła”, „Światło Najdoskonalsze”, „Płomień żywej wiary”, „Niebiańskie Światło”.

2 lutego to też Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez Jana Pawła II. Poświęcony modlitwie za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom w niezliczonych zakonach oraz zgromadzeniach.